Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej

Służymy – bez względu na miejsce zamieszkania

Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej (czyli CATL) stanowi podstawę mojej bibliotecznej i popularyzatorskiej działalności. Można powiedzieć, że jest dla Clio tym, czym nauki podstawowe dla nauk stosowanych. Zostało założone w 2011 roku dzięki wsparciu Fundacji Ośrodka KARTA, czołowego przedstawiciela archiwistyki społecznej w Polsce. Przez lata współpracowaliśmy owocnie z KARTĄ, od 2020 roku mamy przyjemność działać ramię w ramię z Centrum Archiwistyki Społecznej (CAS).

Dziś biblioteczny CATL należy do największych archiwów społecznych w regionie. W swoich zbiorach mamy kilka tysięcy archiwaliów – fotografii, dokumentów, druków, artefaktów. Korzystam z nich na bieżąco ja, korzysta biblioteka, korzystają mieszkańcy, naukowcy oraz pasjonaci – także spoza regionu. Daaaleko spoza regionu – materiałami i wiedzą służyliśmy już Niemcom, Amerykanom a nawet… Wenezuelczykom!

Jak można wesprzeć CATL?

Na co dzień wykorzystuję te materiały na profilu Clio z Sępolna na Facebooku i na niniejszym blogu. Mogę to robić dzięki szczodrości i otwartym umysłom naszych ofiarodawców. Zbiory CATL nie biorą się przecież znikąd. Tworzą je ludzie dobrej woli. Zazwyczaj wygląda to tak, że udostępniają nam swoje zbiory tylko na czas ich skanowania. Po wykonaniu skanów oryginały trafiają do właścicieli. Nam wystarczają pliki cyfrowe. Cały proces ilustruje animacja, którą przygotowałem w związku ze zbiórką archiwaliów w 2018 roku:

W tym miejscu chciałbym gorąco podziękować wszystkim, którzy wzbogacili nasze archiwum. Proszę jednocześnie każdego, kto posiada jakiekolwiek historyczne materiały, o kontakt.

Potencjalny darczyńco! Pamiętaj proszę o dwóch rzeczach. Pierwsza – nie musisz nam od razu udostępniać wszystkiego, do tego bezwarunkowo. Nie, nope, niet, nein. Możesz udostępnić dowolną część swojego domowego archiwum, możemy też ustalić, w jaki sposób Twój dar może być wykorzystywany. Po prostu spotkajmy się i porozmawiajmy. Rzecz druga – daj nam szansę poznać Twoje zbiory. Ludzie często myślą, że nie dysponują niczym ciekawym. Cóż, to błędne założenie. Apeluję: nie skreślaj zawartości teczki czy rodzinnego albumu ze zdjęciami na starcie! Coś, co dla Ciebie może być nieistotne, dla nas może być prawdziwą perełką.

Tymczasem zapraszam do przeglądania skarbów Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej w Otwartym Systemie Archiwizacji (OSA). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mnie i mojej działalności, zerknij na strony o mnie oraz projekty. Polecam również stronę poświęconą bibliotece!

Bardzo dziękuję, że zapoznałeś się z informacją na temat CATL. W tym miejscu to jednak na tyle. Pozostaje mi tylko zaprosić do bliższego poznania Clio. Myślę, że się nie zawiedziesz!