O Clio / kontakt

Uczciwie uprzedzam, że będzie trochę dłużej, niż według prawideł sztuki być powinno.

Kto stoi za Clio?

Ten gość na zdjęciu poniżej to ja. Nazywam się Łukasz Jakubowski. Jestem historykiem-regionalistą, pracownikiem biblioteki publicznej w Sępólnie Krajeńskim. Prywatnie i zawodowo szukam wkoło siebie śladów Clio. Robiłem to i wtedy, gdy moja przyjaciółka Sandra postanowiła nacisnąć spust migawki… Nieźle jej wyszło! Złapała mnie, bezbronnego, na gorącym uczynku. No dobra – ale o co chodzi z tym zapuszczaniem żurawia? I dlaczego bibliotekarz wypatruje jakiegoś Clio?!

Clio z Sępólna - autor bloga, Łukasz Jakubowski.

Otóż Clio to nie tylko auto pewnej francuskiej marki. W mitologii greckiej to także muza historii, jedna z dziewięciu muz olimpijskich. Taka gra słów, a jako że lubię grę słów… Nie, no nie zastanawiałem się długo. Motywację do poszukiwania Clio wyjaśniłem natomiast jakiś czas temu na stronie www.archiwa.org. Obszerny fragment przytoczę, bo warto.

Dlaczego to robię?

Dawno, dawno temu, na studiach, w moje ręce trafiła książka Leszka Skazy „Sępólno Krajeńskie na starej fotografii”. Był to jeden z tych momentów, które odciskają piętno na całym twoim życiu. Oto przeszłość Sępólna stanęła przede mną w pełnej krasie. Poczułem motyle w brzuchu. Oszołomiony uklęknąłem i podniosłem szczękę z podłogi. A później… Później był welon, była podróż poślubna, był pierwszy kryzys. C’est la vie! Krążę już tak wokół niej (wokół historii lokalnej, rzecz jasna) od ponad dekady. Raz jestem w peryhelium, raz w aphelium, zawsze w okolicy.  

[…] Odkrywanie Sępólna na nowo zaczęło się u mnie dzięki Leszkowi Skazie i trwa do dzisiaj – także, a w pewnym sensie przede wszystkim, dzięki archiwistyce społecznej. Byłem przy narodzinach Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej przy sępoleńskiej bibliotece, chociaż w jego działalność angażowałem się stopniowo. Dzisiaj mogę z dumą powiedzieć, że stałem się za nasz CATL odpowiedzialny. I z wielką radością obserwuję, jak się on rozrasta, jak dostarcza paliwa ludziom takim jak ja. Nasz CATL to ponad 2,5 tysiąca archiwaliów, zgromadzonych wspólnym wysiłkiem bardzo wielu osób. Muszę jednak tutaj zaznaczyć, że czuję się przede wszystkim popularyzatorem dziejów Sępólna i okolic. Publikuję na ten temat w prasie, jestem autorem i współautorem książek, zrealizowałem i realizuję projekty w Internecie, przygotowuję wystawy. Archiwistyką społeczną zajmuję się ex definitione; jest to bardzo ważna, jednak nie jedyna i najważniejsza sfera mojej działalności. 

Chociaż moja relacja z historią lokalną i archiwistyką społeczną bywa intymna, często szukam wsparcia innych osób w tym, co robię w kontekście Klio. Nie jestem solistą, lubię pracę zespołową. Lubię powtarzać, że nikt z nas nie wie tyle, ile wiemy wszyscy razem. Zresztą – i nie wie, i nie potrafi, i nie może… Dlatego próbuję angażować w regionalizm wszystkich potencjalnie zainteresowanych, z otwartą głową podchodzę do wszelkich propozycji współpracy. To moje szwendanie się wzdłuż, wszerz i w głąb okolicy pewnie jeszcze trochę potrwa. Samemu, w parze, w grupie. A przynajmniej żadne znaki na niebie i ziemi nie wskazują, żeby coś miało się tutaj zmienić. Wybaczcie, trochę się rozpisałem. Dobra wiadomość jest taka, że o ile w pracy nie powiedziałem (nie powiedzieliśmy) jeszcze ostatniego słowa, o tyle w niniejszej autoprezentacji już tak. Koniec, kropka!

Bądźmy w kontakcie!

Przeginam, ale przecinek. Na tamtą chwilę, czyli 2018 rok, wyglądało to tak:

Łukasz Jakubowski, autor bloga, i niektóre formy popularyzacji historii lokalnej.

I w zasadzie niewiele się do dzisiaj zmieniło. Nadal pracuję w bibliotece. Nadal depczę Clio po piętach. I piszę o tym, opowiadam – na różne sposoby. O większych projektach, które zrealizowałem, możesz poczytać tutaj. O bibliotece i jej działalności – tutaj, natomiast o niniejszym blogu – tutaj, we wpisie numer jeden.

Jeśli możesz mi w jakikolwiek sposób pomóc w tym, co robię – zachęcam do kontaktu. Materiały związane z historią regionu? Wspólny projekt? Uwaga dotycząca bloga lub mojej działalności? Pisz śmiało! Znajdziesz mnie na Facebooku – Clio z Sępólna, mój biblioteczny adres mejlowy to lukasz.jakubowski@biblioteka-sepolno.pl.

Dzięki, że dotrwałeś do tego miejsca. To co? Do zobaczenia/usłyszenia/napisania! Ach, no i oczywista oczywistość… Przyjemnej lektury!