Projekty

Książki, artykuły, infografiki, grafiki, plansze wystawowe, strony internetowe, przy okazji wywiady, prezentacje, lekcje tematyczne. I pewnie coś jeszcze, co wyleciało mi z głowy, a co ma wspólny mianownik z resztą. Mianownikiem tym jest oczywiście historia lokalna.

O kilku projektach, które zrealizowałem bądź współrealizowałem, warto napisać coś więcej. Obrodziły one fajnymi efektami – miłośnicy Krajny powinni być zadowoleni.

Mapa Sępólna i okolic w okresie II RP

Interesujesz się dziejami Sępólna lub jego okolic? Lubisz wiedzieć możliwie dużo o otoczeniu, w którym żyjesz? Masz żyłkę odkrywcy i podróżnika? Jeżeli tak, mam dla ciebie dobrą wiadomość!

W 2016 roku dzięki dofinansowaniu z Muzeum Historii Polski stworzyliśmy w bibliotece internetową mapę Sępólna i okolic w dwudziestoleciu międzywojennym. Dzięki niej przekonasz się, jak wyglądało miasto przed II wojną światową, prześledzisz zmiany, jakie zaszły w krajobrazie, dowiesz się wielu interesujących rzeczy o epoce. Od premiery mapy minęły już ponad 4 lata, więc strona wymaga odświeżenia. Wciąż jest jednak świetnym źródłem do odkrywania dawnego Sępólna. 

Mapa stanowi ciekawe połączenie arkuszy wojskowych map topograficznych z epoki nałożonych na mapę Google, tekstu, ilustracji oraz odnośników do źródeł zewnętrznych – artykułów oraz notek w międzywojennej prasie. Pozwala to na wszechstronną prezentację Sępólna i jego okolic w okresie II RP. Z pewnością niejedno na tej mapie zaskoczy cię i zaintryguje!

Pozostaje mi tylko zaprosić do odwiedzin i wspólnej podróży. Bilet nie jest potrzebny. Wystarczy kliknąć na obraz:

Mapa Sępólna i okolic w okresie II RP - zrzut ekranu.

Projekt poświęcony Komierowskim z Komierowa

Dwa lata później dzięki wsparciu tego samego mecenasa przygotowaliśmy wystawę oraz stronę internetową na temat Andrzeja Komierowskiego – ostatniego przedstawiciela pomorskiej gałęzi tego zasłużonego rodu szlacheckiego.

Szczęśliwe lata w Komierowie, trudny okres hitlerowskiej okupacji, szukanie swojego miejsca w świecie po II wojnie światowej, emigracja do Szwajcarii i Południowej Afryki, wreszcie powrót do ojczyzny i walka o zwrot pałacu w Komierowie – to biografia Andrzeja Komierowskiego w pigułce. Historię jego niezwykłego życia można poznać na wspomnianej stronie. Opowieść o Andrzeju Komierowskim przygotowała pod moją opieką grupa miłośników lokalnej historii. Warto wspomnieć, że poszczególnym etapom tworzenia strony oraz wystawy towarzyszyły warsztaty z design thinkingu i storytellingu oraz wycieczka do Komierowa, połączona z sesją fotograficzną dla dzieci i młodzieży.

Narobiłem apetytu? To smacznego: klik poniżej i załatwione!

komierowscy.pl - strona główna z widokiem pałacu w Komierowie.

Krajeński las rzeczy

Początek 2019 roku to wydanie mojej pierwszej książki. Nie tylko ją napisałem; przygotowałem również projekt graficzny okładki.

Książka stanowi zbiór kilkunastu tekstów z pogranicza eseju i reportażu historycznego. Porusza ona możliwie wiele różnych wątków. Znajdziemy tutaj opowieści o fascynujących ludziach i o niezwykłych miejscach, o lasach i o pogodzie, o zbrodniach i o miłościach, o czasach wojny i o czasach pokoju. Ba – pojawiają się nawet wampiry i masoni! Ponad 250 stron gawędy o przeszłości wschodniej Krajny, wzbogacone przeszło 100 ilustracji, z pewnością zainteresuje nie tylko miłośnika dziejów regionu.

Nakład książki od dawna jest wyczerpany. I to jest zła wiadomość. Jest jednak i dobra: w planach są kolejne publikacje. A „Krajeński las rzeczy” – w dopieszczonej edytorsko wersji, z poprawioną i uzupełnioną treścią – może jeszcze raz zejdzie z prasy drukarskiej…

Kilka egzemplarzy książki "Krajeński las rzeczy. Szkice z dziejów Sępólna krajeńskiego i okolic" rozłozonych na stole.

Grudzińscy – non omnis moriar

„Grudzińscy – non omnis moriar” to tytuł wystawy poświęconej Franciszkowi i ks. Emanuelowi Grudzińskim, wpływowym mieszkańcom Sępólna w okresie II RP. Tytuł wystawy stanowić może credo całego bibliotecznego projektu poświęconego Grudzińskim. Celem wszystkich naszych działań było bowiem przypomnienie mieszkańcom biografii tych postaci i zwrócenie uwagi na spuściznę, jaką po sobie zostawili.

Od kwietnia do czerwca 2019 roku odbywały się u nas warsztaty historyczne i literackie dla grupy studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na zajęciach przygotowywaliśmy materiały niezbędne do opracowania wystawy oraz dodatku tematycznego do lokalnego tygodnika. Gdy w sierpniu odbywała się III Edycja Wielkiego Testu z Historii Sępólna Krajeńskiego, dedykowana Grudzińskim, uczestnicy projektu oraz pracownicy biblioteki pracowali przy tworzeniu wystawy oraz dodatku. Rezultaty naszej kilkumiesięcznej pracy można było zobaczyć w październiku.

Wystawę, składającą się z 10 plansz przedstawiających miejsca wiążące się z Grudzińskimi, uzupełnił dodatek tematyczny do lokalnego tygodnika. Bogato ilustrowana wkładka składała się z kilku artykułów: biografii Franciszka i ks. Emanuela, wspomnień mieszkańców, informacji o projekcie. Przygotowany przez nas zestaw – wystawa oraz dodatek – stanowi solidną, atrakcyjną i łatwo dostępną dawkę wiedzy o Grudzińskich.

Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Instytutu Pileckiego w Warszawie. Jednym z zaangażowanych w projekt był Andrzej Ossowski, przyjaciel biblioteki. Jest on autorem tej fotografii z wernisażu:

Kobiety oglądające wystawę poświęconą ks. Emanuelowi i Franciszkowi Grudzińskim.

Kto wie, może kolejny projekt zrealizujemy wspólnie?