Biblioteki rządzą! Więcbork na pocztówkach w zbiorach KPBC

4.1
(13)

Dzień dobry, cześć – dzisiaj wpis poza kolejnością, zrodzony z okazji. Krótki, lecz wizualnie dostatecznie satysfakcjonujący.

Jestem ogromnym fanem bibliotek cyfrowych. Nie kryję się z tym – doskonałą robotę bibliotekarzy podkreślam na każdym kroku. I marzę o czasach, gdy równie obszerne i łatwo dostępne staną się cyfrowe repozytoria archiwów państwowych.

W weekend wyruszyłem raz jeszcze w poszukiwaniu Stefci Komorowskiej. Przy okazji sprawdziłem, co nowego pojawiło się w bibliotekach cyfrowych: kujawsko-pomorskiej oraz wielkopolskiej. Znalezisko z wielkopolskiej wrzuciłem na Facebook. Perełki z kujawsko-pomorskiej prezentuję tutaj.

Nie ma się co rozpisywać. Więcbork na pocztówkach? Voilà! Proszę zobaczyć, jakie piękne (i bogate w treść!) pocztówki z różnymi ujęciami miasta można znaleźć w KPBC.

Rynek z plebanią i kościołem katolickim

Pocztówka nadana w Chojnicach (Konitz) pod koniec marca 1920 roku. Adresatką była Izabella Trajtler, Sarajewo. Więcej informacji, dostęp do oryginału – po kliknięciu w pocztówkę:

Fragment zespołu klasztornego diakonisek

Pocztówka ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Więcej informacji, dostęp do oryginału – po kliknięciu w pocztówkę:

Promenada nad jeziorem

Promenada z widokiem na centrum miasta oraz kościół katolicki (z prawej strony). Pocztówka ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Więcej informacji, dostęp do oryginału – po kliknięciu w pocztówkę:

Centrum miasta widoczne od strony jeziora

Centrum miasta widoczne od strony jeziora, z charakterystycznym neogotyckim zborem Stowarzyszenia Abstynenckiego „Błękitny Krzyż”. Adresatką jest prawdopodobnie Jarosława Bogucka z Poznania. Rewers zawiera ponadto przekaz dla adresatki, jednak potrafię odczytać tylko fragmenty tekstu: „Więcbork, 24.9.23”, „Druga kartka do kolekcji”, „całuję”… Pocztówka ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Więcej informacji, dostęp do oryginału – po kliknięciu w pocztówkę:

Centrum miasta

Widok od południowego zachodu na centrum miasta oraz kościół katolicki. Tutaj najbogatszy w treść rewers: znaczek pocztowy, adresat (o ile dobrze czytam: „Wielmożna Pani Helena Pawełek / żona inżyniera / Sambor, stacja / małopolska wschodnia), miejsce i data wysłania, wiadomość (w języku niemieckim). Pocztówka ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Więcej informacji, dostęp do oryginału – po kliknięciu w pocztówkę:

Od strony jeziora

Piękne ujęcie miasta od strony jeziora – z dominującą wieżą kościoła ewangelickiego. Pocztówka ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Więcej informacji, dostęp do oryginału – po kliknięciu w pocztówkę:

Świetne, nie sądzisz? I te adresy, te szlaki, ta historia…

To ja je tylko tutaj tak zostawię. A o analizie pocztówek – o fascynującej, aczkolwiek trudnej sztuce czytania awersów i rewersów, może kiedyś napiszę coś więcej.

Do piątku!

PS Ceterum censeo 😉 Na dzisiaj to tyle. Dzięki za wspólną wycieczkę po przeszłości. I hej – od razu zapraszam cię na kolejną! Jeśli możesz mi w jakikolwiek sposób pomóc w prowadzeniu strony (inspiracja, materiały itp.), to poproszę. A jeśli uważasz, że niniejszy wpis lub moja działalność są warte dobrej kawy, to też da się z tym coś zrobić. Zawsze możesz postawić mi wirtualnie małą czarną, nie obrażę się. Wystarczy, że klikniesz poniżej:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak oceniasz ten post?

Kliknij na gwiazdkę, żeby ocenić post!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 13

Jeszcze nikt nie ocenił tego posta. Bądź pierwszy!